Skutečné případy

VOYER

Student ve věku 23 let si na Facebooku vytvořil falešný profil, na kterém se vydával za 15letého chlapce. Falešnou profilovou fotografii, na které byl obličej mladšího chlapce, stáhl odjinud z internetu. Brouzdal po Facebooku a když se mu někdo zalíbil, tak mu poslal žádost o přátelství. Takovýmto způsobem na svůj falešný profil nasbíral přes 300 přátel. Z dívek, které přijaly jeho žádost si vytipoval jednu, která ho vzrušovala, bylo jí 12 let. Na jejím profilu objevil i její kamarádku, která se s ní vyskytovala na mnoha fotografiích. Následně zažádal o přátelství i ji, ta žádost také přijala. Kromě toho požádal o přátelství dalších pět společných přátel těchto dívek, ti taktéž přijali.

Obě dívky si s dotyčným začaly psát ve stejný den. Vzájemně se nekontaktovaly, aby zjistily, kdo tento chlapec je. Obě na Facebooku viděly, že mají s dotyčným společné přátele a především, že jej má v přátelích ta druhá kamarádka. Tím, že měl dotyčný několik společných přátel, se stal pro dívky důvěryhodným. Ve škole si dívky o chlapci povídaly, vzájemně se ujišťovaly, že je to kamarád, protože ho všichni znají z Facebooku. Obě si s ním psaly celé dny, bavily se například o jejich věku, o tom, kde dívky bydlí nebo kam chodí na školu, což měly obě uvedené na svých facebookových profilech. Dotyčný se v konverzacích s dívkami bavil o zájmech, které si o nich zjistil z jejich profilů, čímž si získal jejich sympatie. Asi po třech dnech takovéhoto psaní poprosil falešný chlapec obě dívky o nějakou hezkou fotku. Dívky mu posílaly fotografie obličejů a celého těla, zatím zahalené. Ještě ten večer zažádal dotyčný o nahé fotografie, konkrétně o fotografii prsou. Jedna z dívek fotografii bez váhání poslala, druhá dívka fotku odmítla poslat. Jenže v tuto chvíli měl falešný chlapec fotografii jedné z dívek takže je mohl začít vydírat; což udělal. Vyrukoval na druhou dívku s tím, že její kamarádka mu poslala odhalenou fotografii a pokud mu i tato dívka nezašle fotku svých prsou, tak fotografii její kamarádky zveřejní na zdi jejího profilu. Kamarádky si zavolaly a vše si pověděly. Dívka, která zatím fotografii neposlala, ze strachu, že dotyčný odhalí její kamarádku, také pořídila fotografii svých prsou a zaslala ji falešnému chlapci. Díky tomu dotyčný vydíral dívky celý měsíc. Dohromady mu poslaly 10 nahých fotografií a dvě videa, na kterých masturbovaly. Když falešný chlapec požadoval po první dívce další video se sexuálním podtextem, psychicky již situaci neunesla a s brekem se svěřila své sestře. Ta o celé situaci informovala jejich maminku, která celou věc oznámila na policii. Druhá dívka se nikomu se svým trápením nesvěřila a potají se doma v koupelně řezala do rukou.

Díky oznámení na policii se začala situace řešit. V daném případě policie, na základě zákonných možností, ustanovila pachatele facebookového profilu a provedla u něj domovní prohlídku, při které byla zajištěna veškerá facebooková komunikace, kterou dotyčný s dívkami vedl. Bylo zjištěno, že falešný chlapec takto vydíral 10 dívek. Během výslechu uvedl, že si nemohl pomoci, že byl nucen vyžadovat další a další fotografie a videa se sexuálním podtextem. Tímto způsobem získal od nezletilých přes 100 fotografií a videí. Sám u výslechu uvedl, že má tento problém od dětství, v rodině se dokonce řešilo, že osahával svoji sestru. Pachatel byl zkoumán na sexuologii. Znalcem bylo zjištěno, že trpí poruchou sexuální preference – voyerismus a navrhl uložení ochranného sexuologického léčení ambulantní formou. Policií byl dán podnět na podání obžaloby státnímu zástupci, který pachatele obžaloval. Pachatel byl uznán vinným a byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání 3 let s podmíněným odložením na zkušební dobu v trvání 4 let. Současně mu bylo uloženo ochranné sexuologické léčení v ambulantní formě.

Podporují nás

MALL.TV Bionaut Dark Bezpečně na internetu HP Microsoft cz.nic FE ČVUT Nástroj EU pro propojení Evropy

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních