#výuka

Výukové materiály k tématu kyberšikany,
které vznikly ve spolupráci MALL.TV a CZ.NIC

Pravidla chování na Internetu

#1
Na co si dát pozor při seznámení na internetu?

Jaké jsou nejčastější způsoby kontaktu internetových predátorů? Poslechněte si tipy Martina Kožíška a nenaleťte podvodníkům!

Máte pocit, že vás někdo na internetu vydírá? A pokud ano, co s tím uděláte? Martin Kožíšek vám poradí.

Jak vypadá webcam trolling? A co to vůbec je? Dá se proti němu bránit?

Intimní videa do soukromých konverzací nepatří. Co dělat, když se tam objeví? Jak postupovat a jak se nenechat napálit?

Máte pocit, že vám s vaším případem policie nepomůže? Tak to se velice pravděpodobně mýlíte. Naše policie je totiž jedna z nejlepších na světě v oblasti kyberbezpečnosti.

Je možné najít útočníka podle IP adresy? Nebo je to jen výmysl akčních seriálů? Poslechněte si vysvětlení Martina Kožíška.

Všichni věří, že internetoví predátoři jsou pedofilové připojení k internetu. Je to však opravdu tak?

Když už se opravdu něco stane, je třeba nečekat a jednat. Rychle a účinně. Jak?

Výukové materiály

E-book Jak na internet

Jak na Internet

Od roku 2012 sdružení CZ.NIC, správce domény CZ, připravuje osvětový seriál Jak na Internet. Více jak 100 krátkých dvouminutových videí přináší rady a tipy, jak obstát a bezpečně přežít ve svetě Internetu a technologií s ním spojených. Oslovuje méně zkušené, především starší, diváky. V roce 2015 jsme se rozhodli vdechnout seriálu druhý rozměr, jistou mladistvou vlnu či snad druhou mízu... Vybraná témata jsme převedli do komiksové podoby, abychom oslovili i mladší uživatele Internetu.

Stáhnout PDF

E-book On-line ZOO

On-line ZOO

Kniha On-line ZOO seznamuje i ty nejmenší čtenáře se základy bezpečného chování na Internetu. S novou publikací nahlédnete do neobyčejné zoologické zahrady, kde všechna zvířátka používají Internet. Možná rizika související s používáním Internetu kniha vysvětluje právě na jejich příkladu. Kniha vznikla překladem z německého originálu Der Online-Zoo vydaného v rámci projektu Safer Internet.

Stáhnout PDF
Audiokniha

Deník predátora

Po dobu celých 6 let si Meluzín ve vězení psal deník, ve kterém popsal všechny své činy, postupy, pocity a pohnutky. Jsou to řádky, ze kterých mrazí. Jsou to však také řádky, které musí spatřit světlo světa. I to pomůže udělat internet bezpečnějším místem zejména pro naše děti.
Deník predátora, od teď každý den nová stránka.

Příběh muže, který zneužil 39 dětí

Rozhovor s mužem, jehož zákeřné metody se staly inspirací k natočení seriálu #martyisdead. Nejprve své oběti vydíral, pak některé z nich donutil k setkání a sexuálně je zneužíval. Oslovili jsme také oběti a nabídli jim mediální prostor k vyjádření. Průběžně chystáme další rozhovory.

Další videa

Osvětový projekt sdružení CZ.NIC formou zábavných, dvouminutových videí, moderovaných sympatickým Romanem Zachem, přibližuje divákům širokou problematiku Internetu.

#1
Kybergrooming

Podobně jako dokáže chameleon měnit svoji barvu, aby dokonale splynul se svým okolím, i někteří lidé dokáží na Internetu měnit svoji identitu a vydávat se za někoho jiného. Zatímco však u chameleona je hlavním cílem tohoto chování uchránit se před predátorem, aby se nestal jeho obětí, u lidského chování je tomu bohužel opačně.

Výukový materiál PDF

Ať už se nám to líbí nebo ne, s technologiemi se dnešní děti setkávají od neútlejšího věku. Nemůžeme se pak divit, že si s různými „vymoženostmi“ rozumějí lépe než my. Mnozí navíc tablet ovládají dříve, než řeknou svoji první větu. Přestože se děti seznamují s počítačovou technikou mnohem snáz než my, měli bychom zajímat o to, co vlastně na Internetu dělají.

Výukový materiál PDF

Internet je svobodné médium, které podobně jako Speakers' Corner v londýnském Hyde parku umožňuje komukoliv vykřičet do světa své názory. Virtuální podoba Internetu však neznamená, že zde neplatí žádné zákony a na uživatele nedosáhne ruka spravedlnosti. Zatímco za odborné chyby nebo hrubky ve svých textech se dočkáte maximálně posměchu kamarádů, u jiného obsahu to může skončit hůře.

Výukový materiál PDF

Zatímco dříve bylo úkolem pro celý tým detektivů vypátrat, co kdo v jaký čas a kde dělal či nedělal, díky Internetu získáte tyto informace během několika minut. S každým použitím vyhledávače, s každou návštěvou webové stránky, fotkou publikovanou na sociální síti i s každým „lajkem“, který dáte příspěvku na Facebooku, vytváříte digitální stopu. Tu je v mnoha případech jednoduché dohledat.

Výukový materiál PDF

Lidé se už naučili být obezřetní při podepisování papírových smluv a čím dál tím častěji pročítají i pasáže psané malým písmem, které se na první pohled jeví jako nepodstatné. Přitom ale skrývají důležité informace, které by nikomu neměly uniknout. Na Internetu však jeho uživatelé už tak opatrní nejsou.

Výukový materiál PDF

Možnost čtení on-line zpráv nebo nakupování v e-shopech není už dávno výsadou jen domácích počítačů. Podle posledních průzkumů dnes více než polovina uživatelů brouzdá na Internetu prostřednictvím obrazovky svého mobilního telefonu. Telefon tak pro mnoho z nás představuje „elektronického společníka“, kterému svěřujeme a prostřednictvím kterého sdílíme naše životy. Při ztrátě nebo odcizení telefonu pak hlavně myslíme na to, jak obnovit kontakty a ztracené fotografie, méně již na zabezpečení nového telefonu – ať už před zloději, zneužitím osobních údajů nebo počítačovými viry.

Výukový materiál PDF

Dnešní děti se s Internetem setkávají od útlého věku, některé ještě dříve než začnou chodit do školy. Není tedy divu, že mnohdy rozumí počítačům lépe než jejich rodiče. Při jejich zvídavosti a snaze vyzkoušet vše nové ale zapomínají na nástrahy, které na ně na Internetu číhají. Proto je důležité, aby jim rodiče a učitelé rizika vyplývající z používání Internetu srozumitelně vysvětlili.

Výukový materiál PDF

Sociální sítě jsou určeny k seznamování a k udržování kontaktů mezi kamarády a známými. Umožňují také rychlou výměnu informací. U většiny sociálních sítí se vámi zveřejněné údaje zobrazují všem vašim kontaktům. Podle nastavení pak také kontaktům vašich kontaktů, všem uživatelům dané služby a v nejhorším případě všem uživatelům Internetu. Některé sociální sítě však umožňují rozdělení přátel na různé podskupiny, například rodinu a pracovní kolektiv. Na základě toho je pak možné určit, komu se jaká informace zobrazí.

Výukový materiál PDF

Internet využíváme nejen k práci, studiu, zábavě nebo komunikaci. Jeho otevřenost a dostupnost nám také nabízí volný prostor pro prezentaci vlastních názorů a myšlenek. Pokud přijde na svobodu slova, těžko bychom hledali liberálnější médium. Daň za to je ale stejná jako v případě každé demokratické společnosti, v níž názory lidí nesvazuje zákon – výskyt extremismu.

Výukový materiál PDF

Kolik internetových adres v podobě 217.31.205.60 nebo 2001:200:8002:203:47ff:fea5:3085 jste schopni si zapamatovat? A kolik adres v podobě jako dobradomena.cz či mojeid.cz? Touto otázkou se zabýval už v dobách ARPANETu Paul Mockapetris, který v roce 1983 na žádost Johna Postela navrhl nasazení systému doménových jmen. Díky tomu už nás problém dlouhých číselných řad, které si většina lidí obtížně pamatuje, nemusí trápit.

Výukový materiál PDF

Kde nás potkáte?

1.
dubna
2020
ZŠ Míru, Brno
2.
dubna
2020
Krkonošské Gymnázium a SOŠ, Hostinné
7.
dubna
2020
ZŠ Rokytnice nad Jizerou, Rokytnice nad Jizerou
20.
dubna
2020
Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou
21.
dubna
2020
Gymnázium Ústí nad Labem, Ústí nad Labem
22.
dubna
2020
Gymnázium Turnov, Turnov
24.
dubna
2020
Národní dům Frýdek-Místek, Frýdek-Místek
9.
června
2020
Vzdělávací institut Kormidlo z.s., Rožnov pod Radhoštěm

Napište nám a domluvte si přednášku

Film Maturant

Pro osmnáctiletého Romana závěrečná maturitní zkouška znamená nejprve strach a posléze hořkou prohru, kvůli níž se cítí být vyřazen ze společnosti. Zůstává doma, izolován od svého okolí a stále více se uzavírá do světa virtuální komunikace, v níž slova jako pravda a fakta představují jen tekutý pojem. Mimo pozornost jeho rodičů tak probíhá Romanova zásadní psychická přeměna do stavu, z něhož už nemusí být cesty zpět.

Podporují nás

MALL.TV Bionaut Dark Bezpečně na internetu HP Microsoft cz.nic FE ČVUT Nástroj EU pro propojení Evropy

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních