Skutečné případy

FALEŠNÁ KAMARÁDKA

Sociální inženýr ve věku 38 let si na Facebooku vytvořil profil, na kterém se vydával za 11letou dívku. Pod touto falešnou identitou kontaktoval jinou, avšak skutečnou, 11letou dívku. Zaslal jí žádost o přátelství a poté si začal s dívkou psát. Nejdříve si sociální inženýr vytvořil s obětí důvěrnější vztah, psali si o zdánlivě běžných věcech, ale muž s falešnou identitou takto získával o dívce důvěrné informace. Psali si o zájmech dívky, kde bydlí, kam chodí do školy nebo co ji baví. Poté se konverzace začala ubírat jiným směrem. Muž tvrdil, že on je dívka, která bydlí prakticky sama, že je osamělá, maminka se o ni nestará a že nemá žádné sexuální znalosti ani zkušenosti. Chtěl po dívce, aby se s ním podělila o to, co v této oblasti zná. Dívka byla důvěřivá a jednala v dojmu, že si píše s kamarádkou, podělila se proto o vše, co věděla. Pachateli to nestačilo, začal se dožadovat fotografií dívčina přirození a zajímalo ho, jestli už má ochlupení. Oběť, v domnění, že takto pomáhá své kamarádce, pořídila postupně fotografie nejen svého přirození, ale i prsou a jiných částí těla. Pachatel vyžadoval stále více, fotografie mu nestačily a požadoval po dívce i videa, například jak masturbuje, kdy ji naváděl, jak přesně má masturbovat a co si má dávat do přirození. V tuto chvíli byla dívka již vydírána, a to právě pořízeným materiálem, který své domnělé kamarádce zasílala. Celkem vytvořila sedm videí a deset fotografií během dvou dnů. Některá videa byla pořízena na školním záchodě, protože pachatel dal dívce časové ultimátum 3 minut, kdy mu musela zaslat patřičný materiál, jinak by prý veškeré fotografie a videa zaslal matce. Identitu matky muž zjistil z profilové fotografie dívky, kterou vydíral, maminku měla totiž na profilu označenou.

Situace se stávala pro dívku neúnosnou, nevěděla, jak se dostat ze začarovaného kruhu vydírání a vytváření dalšího materiálu, rozhodla se proto spáchat sebevraždu. Falešné kamarádce napsala, že už jí nic nepošle, ať vše řekne její mamě, že jí na tom už nezáleží, protože bude stejně mrtvá a že jde skočit pod vlak. V konverzaci uvedla přesné místo, kde chce sebevraždu spáchat. Dále napsala dopis na rozloučenou, nechala jej v kuchyni a odešla.

Když se maminka zneužité dívky vrátila domů, našla dopis na rozloučenou a oznámila to policii. Po oznámení bylo, na základě souhlasu maminky, vstoupeno do facebookové komunikace dívky s její falešnou kamarádkou. Dívka měla Facebook běžně otevřený, takže nebylo nikterak těžké se ke komunikaci dostat. Na konci komunikace bylo uvedeno zmiňované konkrétní místo, kde dívka plánovala spáchat sebevraždu, díky čemuž byla dívka nalezena, jak sedí u kolejí. Následně byla převezena do psychiatrické léčebny a pachatel  muž, vydávající se za 11letou dívku, byl v souladu se zákonem dohledán. Po zadržení se ke svému činu doznal v plné míře a vydal policii svou facebookovou komunikaci, kde obdobným způsobem, jako s dívkou z našeho příběhu, jednal s dalšími děvčaty. Policie v tomto případě neprovedla znalecký sexuologický posudek. Následně byl policii podán podnět na návrh na podání obžaloby státnímu zástupci, který pachatele u příslušného soudu obžaloval. Muž byl soudem uznán vinným a byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání tří let.

Podporují nás

MALL.TV Bionaut Dark Bezpečně na internetu HP Microsoft cz.nic FE ČVUT Nástroj EU pro propojení Evropy

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních